Strona główna » Faktoring » Jak faktoring pomaga utrzymywać długoletnie kontrakty między przedsiębiorstwami?

Jak faktoring pomaga utrzymywać długoletnie kontrakty między przedsiębiorstwami?

kwi 11, 2023 | Aktualności, Faktoring

Faktoring jako osłona dla stolarni.

Firma faktoringowa ze Śląska rozpatruje zapytanie potencjalnego faktoranta – jest nim całkiem pokaźny zakład stolarski z Częstochowy.  Hale produkcyjne są klimatyzowane i wyposażenie w maszyny, a także w linie do produkcji elementów stolarki budowlanej.

Na co dzień stolarnia produkuje meble z drewna i elementy stolarki budowlanej. Uwagę zwracają kręte, składane schody oraz oryginalne wzory drewnianych drzwi. Dwaj wspólnicy są sukcesorami swoich ojców i prowadzą biznes od 20 lat. W tym czasie wypracowali cztery długoterminowe kontrakty na dostawy wyrobów z drewna i ze wszech sił pragną je dalej realizować.  Wyczytali, że współpraca z firmą faktoringową pozytywnie wpłynie na ciągłość ich działania.

Jak Faktor sfinansuje fakturę stolarni?

Faktury, które będą przedmiotem finansowania w firmie faktoringowej, stolarnia wystawiła polskiej firmie meblowej i dwóm większym zakładom stolarki budowlanej. Klient (potencjalny faktorant) został wrzucony „na bęben”, czyli został wzięty w obroty przez dział ryzyka firmy faktoringowej. Podobnej analizie zostali poddani kontrahenci naszego faktoranta. Jak się okazało jeden z zakładów stolarki budowlanej miał wieloletni kontrakt ze znanym marketem budowlanym. Stolarnia z Częstochowy jest dla niego jednym z kilku dostawców drewnianych schodów. Współpraca układa się bardzo pomyślnie, ale stolarni, która zainwestowała w nowy magazyn, zaczęło doskwierać to, że terminy płatności faktur wynoszą 60 dni.

Jakby tego było mało, firma meblowa, dla której stolarnia wykonuje kuchenne stoły, krzesła i komody z siedziskami, rozpoczęła rozmowy na temat wydłużenia do 60 dni terminu płatności swoich faktur. To mogło oznaczać problemy z utrzymaniem płynności przez stolarnię.

Udana współpraca faktoranta z faktorem receptą na trwałość kontraktów handlowych.

Współwłaściciele stolarni po naradzie postanowili uratować swoje kontrakty na produkcję, zawiązując długoterminową współpracę z firmą faktoringową.

Co prawda w ich zakładzie istnieje produkcja usługowa, realizująca zamówienia indywidualnych klientów i wykonuje się galanterię drewnianą: listewki, listwy, parapety, podłogi, boazerię dla pojedynczych odbiorców, ale pozyskane w ten sposób kwoty nie gwarantują firmie płynności finansowej. Dostawcy drewna i innych materiałów koniecznych do produkcji też nie chcą długo czekać na swoje pieniądze. Bardzo istotne jest też, żeby nie wypaść z kolejki po towar najwyższej jakości. Do realizacji większych zamówień stolarnia bowiem potrzebuje odpowiedniej ilości materiałów.

Dzięki nawiązaniu współpracy z firmą faktoringową pieniądze w stolarni pojawiają się niemal równocześnie z wystawieniem faktury firmie meblowej czy któremuś z zakładów stolarki budowlanej. To pozwala na czas regulować zobowiązania. Udało się nawet uzyskać rabat u dostawcy, ponieważ zakład stolarski mógł skrócić okres płatności za fakturę z 30 do 14 dni – miał do zagospodarowania środki uzyskane w faktoringu. Nawet wydłużenie terminu płatności firmie meblowej z 30 do 45 dni nie stanowiło dużego problemu – płatności przychodziły od faktora tuż po przekazaniu mu skanu faktury, a koszt, który stolarnia poniosła, został zrekompensowany rabatem u dostawcy.

Poznaj naszą ofertę programów faktoringowych

To szeroki wachlarz usług dla Twojego biznesu. Każdy z nich dopasujemy do Twojej aktualnej sytuacji.

Porozmawiaj ze specjalistą