Faktoring z regresem /niepełny

maj 24, 2023 | Aktualności, Faktoring

Faktoring z regresem to forma finansowania określana inaczej mianem faktoringu niepełnego. Ryzyko niewypłacalności płatnika faktoringowego spoczywa tutaj na faktorancie.

Kiedy wybrać tę formę faktoringu? Tylko wówczas, gdy jesteśmy pewni swojego kontrahenta (płatnika faktoringowego), bo historia naszej współpracy budowana była na zasadzie sprawnie działających umów długoterminowych.

To, że zależy nam na jak najszybszym otrzymaniu należności, jest sprawą oczywistą, a dzięki zaliczce od faktora od razu odzyskujemy płynność finansową.

Faktoring wspiera budowlankę

Firma remontowo-wykończeniowa naszego klienta pracuje dla krakowskiego dewelopera, który rozbudowuje osiedle zlokalizowane we wschodniej części miasta. Część mieszkań kupują klienci indywidualni korzystający z bankowych kredytów hipotecznych.

Deweloper też korzysta z finansowania bankowego.

Banki, aby uruchamiać kolejne wpłaty kredytu za postępujące prace, muszą weryfikować wykonanie robót, co powoduje zwłokę w dostępie do środków u inwestora (dewelopera).

Budowniczy osiedla musi mieć stale dostęp do gotówki

Podwykonawca zaś, czyli nasz faktorant, faktycznie budujący osiedle musi mieć stale dostęp do gotówki. Zwraca się więc do firmy faktoringowej z prośbą o pomoc w sfinansowaniu swojej realizacji. Faktor przydziela faktorantowi limit, który pozwala na wykonywanie kontraktu zgodnie z harmonogramem. Nie odbywa się to oczywiście bezkosztowo. Po stronie faktoranta jest koszt obsługi umowy faktoringowej.

Deweloper zaś po odbiorze pracy od podwykonawcy płaci za nią bezpośrednio do faktora. 

Faktorant ma do dyspozycji swoje środki

Faktorant, czyli podwykonawca, ma do dyspozycji swoje środki, które są zapłatą za pracę dla dewelopera o wiele szybciej, bowiem otrzymuje je od faktora z datą pojawienia się faktury. Deweloper zaś ma czas na uzyskanie środków uruchomionych z kredytu bankowego.

Poznaj naszą ofertę programów faktoringowych

To szeroki wachlarz usług dla Twojego biznesu. Każdy z nich dopasujemy do Twojej aktualnej sytuacji.

Porozmawiaj ze specjalistą